Oczywistą odpowiedzią byłoby, że zależy od ceny samochodu. Miesięczna rata leasingowa wynosi najczęściej około 1% całkowitej wartości pojazdu, dlatego leasing tańszych aut jest proporcjonalnie tańszy od ich ceny. Jednak nie jest to bardzo pomocna odpowiedź, szczególnie jeśli chcemy wyleasingować pojazd wyższej klasy.

Wartość wykupu

Innym parametrem, od którego znacznie zależy wysokość raty leasingowej, jest wartość wykupu samochodu. Jest to kwota, za jaką leasingobiorca może wykupić auto po zakończeniu okresu leasingu. Kwoty te potrafią znacznie różnić się od siebie, może ona wynosić od symbolicznej złotówki do 60% wartości pojazdu. Różnica jest pokrywana przez wysokość comiesięcznych rat.

Rzeczywisty koszt leasingu

Wiarygodnym narzędziem porównywania całkowitych kosztów leasingu jest RRSO. Oprócz nominalnego oprocentowania uwzględnia ona również wszystkie prowizje i marże związane ze wzięciem kredytu. Pozwala ona dowiedzieć się jaki rzeczywisty roczny koszt poniesie kredytobiorca. RRSO może znacznie różnić się pomiędzy różnymi firmami leasingowymi.

Wypłata początkowa

Ostatnim istotnym czynnikiem, od którego uzależniona jest miesięczna wysokość raty, jest wpłata początkowa. Jest to kwota wpłacana z góry, która odliczana jest od całkowitego zobowiązania. Najczęściej wynosi ona od 0% do 40% wartości samochodu. Im większa wpłata własna, tym niższa miesięczna rata, ponieważ mniejsza jest suma pozostała do spłaty.

Niska rata leasingu na samochód – czy jest możliwa?